Iné názvy: Pud sebazáchovy, Ilegálne močenie, Atentát
1999 – 2002
punk
Ružomberok

Po mnohoročnej absencii punkových ľudí sa v auguste 1999 dali dokopy Zdeno Bugáň (gitara), Tomáš Skach (gitara) a Rasťo Kmeť (bicie). Aparát a nástroje skutočne nestáli za reč (namiesto hajtky mali činel opretý o stoličku), čo však chalanov neodradilo a tak vznikla kapela Pud sebazáchovy. Asi po troch týždňoch hľadania basáka bol prizvaný Jaro Hanko, ktorý bol tiež ochotný spievať. Po nedlhej dobe sa kapela premenovala na Dopingovú kontrolu, podľa názvu jednej z miestností na zimnom štadióne, kde chalani skúšali. Naplno rozbehli svoju tvorivú činnosť, aby o mesiac (v októbri) nahrali svoju prvú nahrávku s názvom „Propaganda“. Rozdalo sa zopár kópií a ľudia si ich všimli. V tom období to bol samozrejme jednoduchý punk, z ktorého bolo cítiť amatérsky entuziazmus. Nekonečné štvorakordové slučky, veľmi jednoduché sóla, takmer žiadne prechody, nedomyslené texty a podobne. No čas pozitívne vplýval na prsty hudobníkov aj textárov a jednotlivé skladby naberali na pôvabe.

Začiatkom roka 2000 z kapely odišiel Skacho a Dopingáči ostali traja. Krátko na to ostali aj bez skúšobne. Prvého mája sa im naskytla možnosť zahrať si prvý verejný koncert na miestnom parkovisku a chlapi sa toho chytili. Samozrejme bol koncert poznačený trémou, no zišla sa tu práve nastupujúca generácia pankáčov a kapela zožala kvalitný ohlas, hlavne na pesničku „Každý správny skinhead“.

Z nedomyslených a neujasnených pohnútok sa kapela chcela premenovať a tak 4. júna v Ľubochni odohrala koncert pod názvom Ilegálne močenie. Z podobných „dôvodov“ sa chalani chceli znova premenovať a tak 23. júna 2000 (opäť v Ľubochni) hrali ako Atentát. Bol to ich tretí koncert a ľudia ich už dosť poznali, takže sa pogovalo o 106. Pesničku „God save the Queen“ si zaspieval kamarát Jaro Feja. O týždeň 30. júna zažili svoj dovtedy (a možno vôbec) najlepší koncert. Bolo to na Ranči v Černovej, kde hrali 4 hodiny a koncert sa aj nahrával na video (bohužiaľ nezachované). Opäť si zaspieval aj Jaro Feja.

11. augusta kapela vystúpila už ako štvorica s Jarom Fejom (gitara, spev), ale koncert nedopadol dobre. Snáď preto, že kapela ešte stále nemala skúšobňu. Napriek tomu si príležitostne zahrala v cudzích skúšobniach a dokonca tvorila aj nové veci (pieseň „Diskriminácia“ vznikla v Čutkovskej doline pri opekačke).

1. septembra 2000 na festivale Rock Park v Hrabove (pri oslave 1. výročia kapely) chalani ohlásili, že sa vracajú k pôvodnému názvu Dopingová Kontrola a poriadne to roztočili. Takmer po roku (1. decembra) našli konečne vlastnú skúšobňu v Černovej, ktorá sa stala kultovou pre ďalší osud miestnych ľudí a kapiel. 3. marca 2001 tu chalani nahrali svoju druhú kazetu s názvom „Live in Černová“, kde skvelú atmosféru vytvorili baničiarski fanúšikovia.

Kapele nemožno odoprieť ich prínos pre ružomberskú scénu, keďže pre mnohých ľudí boli „prví“ a snáď inšpirovali aj ďalších začínajúcich hudobníkov. A tak sa v Ružomberku rozbehlo zopár ďalších punkových kapiel, najmä MESAVÝSEK či RÝCHLA ROTA.

Medzičasom si kapela vytvorila svojský štýl, keďže tu pomiešali všetky svoje obľúbené štýly (punk, skatepunk, HC, nejaké to SKA..). Veselá nátura Dopingáčov sa prejavila aj v ich tvorbe, či už textovej (Účtovníctvo, Rap shit, You Fool, Easy Girls, Kostolník, Klátom do gulí…) alebo hudobnej (napr. jednoakordová Aka fucka, dvojakordové Blchy, alebo rôzne haluze na konci kazety Live in Černová.) Nebránili sa však aj vážnym témam a technicky prepracovanejším skladbám (Scéna, Diskriminácia, či Otroci Biznisu).

Na podnet Jara Feju chalani vytvorili fiktívnu soft-metalovú kapelu SATAN SCUBUS („z Čadce“) s „pekelnými riffmi, diabolským rytmom a čertovsky vážnymi textami“ (z ich tvorby Hell in hell, Hell again, Heaven sucks, Lucifer, 667 mínus 1).

Dopingová Kontrola mala neustále problémy so skúšobňou a tak bola jej tvorba obmedzovaná. Zahrali si ešte pár koncertov (Rock Park II., Ľubochňa, Liptovská Osada, Ružomberok) a chalani sa zhodli na ukončení svojej činnosti. 31. marca 2002 si zahrali rozlúčkový koncert v krčme u Furmana. O pár rokov si nečakane zahrali po koncerte kapely Náhodní známi (Dreváreň, 24. 5. 2008) a následne sa stretli aj na spomienkovom koncerte pri otváraní Alternatívnej knižnice H.N.O. (Nové Korzo, 30. 10. 2009)

Ešte pred rozpadom Dopingovej Kontroly sa zvýrazňovali rozdiely v štýloch, čo malo za následok vznik dvoch vedľajších kapiel. Boli to ortodoxne punkoví D ZMRDS a ortodoxne hardcoreová JEDNOTA, kapely, ktoré pokračovali vo zviditeľňovaní ružomberského punkového potenciálu.

Zdieľať cez
Zdieľať cez