Iný názov: Gladiator
1991 – 1998
death metal
Ružomberok

Kapela vznikala v rokoch 1991-1992 pod názvom Gladiator, ako jedna z prvých death metalových kapiel na Slovensku. Prvá skušobňa sa nachádzala v bývalom kuríne v dome u Peťa Mráza. Začínali v zostave Juro Samek (gitara), Palo Novák (gitara), Rasťo Rousek (basa), Dano Rákoši (bicie) a Rado Kuchárik (spev).

„To, čo sme tvorili a čomu sme sa chceli čo najviac priblížiť, bolo zvané ako „Death Metal“.. prvé nahrávky vznikli v garáži za riekou Váh vedľa priemyselnej časťti známej ako Texicom… od vtedy sme prešli zmenami ako v zostave, tak rýchlosti, možno aj prístupu k muzike…“ (Juro)

Veľký vplyv na celkový výraz, zvuk a repertoár kapely mal Juraj Haríň, ktorý si kapelu zobral pod patronát so svojou legendárnou IMMORTAL SOULS PRODUCTIONS. Juraj navrhol nový názov EMBALMED, vytrvoril kapele aj logo a v roku 1993 jej produkoval prvé demo. Ako nahrávacie štúdio bolo veľmi múdro zvolené štúdio EXPONENT v Hlohovci pod vedením Tomáša Kmeťa, ktoré sa stalo výhradným štúdiom kapely.

Po prvom deme nastupuje zlatá éra death metalu, ktorý zažíva obrovský boom, obdobie koncertov, tvorby nových songov a nahrávania ďalších albumov. Ružomberok sa v tomto období 1993 – 1997 stáva death metalovým centrom Slovenska najmä vďaka obrovskej práci Juraja Haríňa. V kapele došlo k niekoľkým zmenám a vystriedalo sa niekoľko rôznych muzikantov, až kým sa nevytvorila stabilná zostava. Na druhom deme (1994) už na basu hral Jožo Repka a na bicie Dixi Halčin. Z kapiel, s ktorými EMBALMED v tých časoch koncertoval na spoločných akciách, treba spomenúť KRABATHOR, DARKSIDE, PURGATHORY, PHANTASMA, TYPHOID, FLESHLESS, DESECRATED DREAMS a mnohé iné…

O kapele vyšla zmienka v poľskom metalovom zine Necroscope #7.

Niekedy po 1995 z Embalmedu odišiel spevák Rado. Kapela následne vydala ďalší album (1997) a definitívne zanikla v roku 1998.

Diskografia:

  • (1993) Fight Against the Conscience
  • (1994) Meaning of the Life
  • (1995) The Fatal Desilusion
  • (1997) Black
  • (1998) Golden Era Collection 1993 – 1997

Všetky štúdiové nahrávky sú skompletizované a zremastrované na 2CD boxe – kompilácii Golden Era Collection, ktorá sa dá kompletne stiahnúť napr. aj tu soundcloud.com EMBALMED, alebo tu uloz.to EMBALMED.

Zdieľať cez
Zdieľať cez