1988 – súčasnosť
rock, hard-rock
Ružomberok

Jednou z najznámejších a zároveň najdlhšie hrajúcich kapiel v Ružomberku je Metla. Založená bola na jeseň 1988 v pôvodnej zostave Fero Jedlička (bicie), Igor Vorek (gitara) a Tomáš Mastiš (basa). Už na jar 1989 sa pripojili Dalibor Blcha (gitara) a Miloš Rojček (sólový spev). Hneď na to sa Metla zúčastnila súťaže „Zlatý Štít Liptova“, kde získala cenu diváka a Tomáš Mastiš dostal cenu ako najlepší basák. Kvôli štúdiu v Bratislave však na jeseň odišiel. Odohral s kapelou ešte pár koncertov, kým ho v marci 1990 nahradil Viťo Dolinský, ktorý sa vrátil z vojenskej služby. V apríli sa Metla zúčastnila ďalšieho Zlatého Štítu Liptova, kde vyhrala takmer všetky ocenenia.

Po nejakých koncertoch to však v kapele „prestalo klapať“ a tak sa s výnimkou zakladajúceho bubeníka a gitaristu vymenila prakticky celá zostava. Za basu sa postavil Paľo Jankovič (ex Omikron, Dr Beer), na gitaru pribudol Igor Sirotiak (ex Nával) a na klávesy Juraj Vohnout (ex Nával). Na festivale „Rock & Metal“ zrejme niekedy v roku 1992 vyhrali cenu za najlepšiu skladbu „Milujme sa“.

V roku 1993 prišli do štúdia PRO ART v Považskej Bystrici nahrať nejaké demo. „Tak sme sa im zapáčili, že nám ponúkli svoje štúdio a čas na nahratie CD, ktoré dostalo názov po titulnej skladbe Dostal som za ženu sekeru.“ Za krátko po tom vznikol k tejto skladbe aj videoklip, s ktorým navštívili televízie STV, Nova a VTV.

V Rádiu Rebeca v roku 1996 bodovali v slovenskej hitparáde zo skladbou „Balada o láske“, ktorá vychádza zo skutočného príbehu o láske a smrti až po hrob. Pokračovali akcie a koncerty najmä po Slovensku (Nitra, B. Bystrica, L. Mikuláš, Púchov, P. Bystrica, Košice, Trenčín, Bratislava, Martin, Vsetín a ďalšie).

Na festivale Rock kemp v Košiciach v roku 1996 bolo dohodnuté angažmá Romana Čiefa v Metle, ktorý prespieval skladbu „Milujme sa“, s ktorou zabodovali aj na Rock FM feste v Banskej Bystrici v roku 1997.

Kapela sa po dlhej dobe opäť stretla v nahrávacom štúdiu v roku 2009. Nakoniec po dlhých dňoch strávených nahrávaním, mixovaním a prerábaním vyšlo CD „Jeden z nás 2010“ v novembri 2010.

Diskografia:

  • (1993) Dostal som za ženu sekeru
  • (1999) Je to tak
  • (2006) Ženy, nikotín a alkohol
  • (2010) Jeden z nás 2010

O tri roky neskôr kapela ohlásia prestávku a pripravovaný nový album s pracovným názvom Posledný sa odložil na neurčito. V roku 2016 skupina natočila videoklip ku skladbám „Že som správne žil“ a „Maj sa maj!“. Od roku 2019 kapela opäť funguje.

Videá:

Oficiálny videoklip
Oficiálny videoklip
Súťaž Zlatý štít Liptova (1990)

Koncerty, klipy, vystúpenia, interview – oficiálny YouTube kanál:

Externé zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Metla_(skupina)

https://www.metal-archives.com/bands/Metla/103549

Zdieľať cez
Zdieľať cez