2001 – 2006
hardcore
Ružomberok

Jednota vznikla v zložení Juraj Valent (basgitara) z kapely Epistaxa, Rasťo Kmeť (bicie) a Zdeno Bugáň (gitara), obaja z kapely Dopingová kontrola. Hlavný zámer bol viac sa hudobne blížiť hardcore a hardcore/punku ako pôvodné kapely. „Dosť sme v tom čase počuvali hardcore a crust, čiže týmto smerom sme chceli, aby sa kapela uberala, zároveň myslím, že Jednota mala dosť svojský štýl“ (Rasťo). Jeden z prvých koncertov bol v ľubochnianskom Gwin´s bare 26. januára 2002. Na ňom jednu pieseň s kapelou D Zmrds zaspievala Jana Závodská, ktorá sa zakrátko stala speváčkou Jednoty.

Nasledovali ďalšie koncerty najmä v Ružomberku, napríklad 31. 3. 2002 v Krčme u Furmana, 7. 5. v závodnej sále SCP na Sóle, 23. 11. v Dolnom Kubíne, alebo 28. 2. 2003 v Krčme u Fullov.

Kapela najskôr skúšala v Hoteli Kultúra, neskôr v materskej škole v Rybárpoli (Malé Tatry). Približne od roku 2004 na miesto gitaristu nastúpil Lukáš Hlaváč a v tejto zostave Jednota odohrala väčšinu koncertov.

Za celú dobu existencie odohrala kapela okolo 20-25 koncertov, okrem Ružomberka to boli napríklad festival v Liptovskom Mikuláši, Kežmarok, Sereď, Banská Bystrica (Tartaros), Dolný Kubín (Par Avion), Přelouč (Cosa Nostra), Bohumín a ďalšie. V Čechách kapela absolvovala miniturné, o ktorom vznikol aj rozhovor pre akýsi pražský zin. Existoval aj videozáznam z koncertu v Ostrave.

Kapela nahrala a vydala 9-piesňové demo, ktoré bolo nahrané, mixované a mastrované v skúšobni na Sóle. Existujú dve štvorpesničkové nahrávky, jedna zo skúšobne a druhá z koncertu v Biliarde. V roku 2005 vydali dve pesničky „Jánošík“ a „Zrkadlo“ aj na 7“ split-e s kapelou Flame Still Burns. Jeho recenzia sa nachádza napríklad tu. V lete 2005 vznikla aj nahrávka jednej nepomenovanej piesne v štúdiu H&H v Liptovskom Mikuláši, ale nikdy nebola fyzicky vydaná. Objavila sa až v roku 2012 ako digital release na Coffee Breath Records. Jednota sa dostala aj na benefičnú kompiláciu pre Food Not Bombs (vyšla na Empty Kofola Bottles).

Textovo sa kapela venovala najmä témam ako práva zvierat, vegetariánstvo a vegánsto, odmietaniu vojny a rasizmu. Veľmi výrazne prispela k scéne aj svojou angažovanosťou a organizovaním HC koncertov v Ružomberku. Jednota sa rozpadla odchodom speváčky Janky do zahraničia, Rasťo s Jurom plynulo pokračovali vo formácii Robert de Niro.

Video zo živého vystúpenia:

Zdieľať cez
Zdieľať cez