Iné názvy: Bojari, Z hajzla rachot
2003 – 2010
punk
Likavka

Kapela vznikla v roku 2003 v rodnej dedine jej zakladateľa, Dávida Lejka, v Likavke, odkiaľ pochádzajú aj pôvodní členovia, preto nie je prekvapením, že zastáva tzv. „dedinský punk“ alebo „agro punk“. Dávid si rád hrával na španielke a neskôr sa dali s Oľgom, Žofajom a Plochým dokopy. Z výplat si kúpili lepšie nástroje a začali hrávať.

Spočiatku mala kapela pod názvom Z hajzla rachot troch stálych členov. Bubeníkom bol Peter Marton alias Plochý, basgitarista Vladimír Hradský alias Oľga a gitaru so spevom mal na starosti Dávid Lejko alias Liewik. V tejto kapele hral na gitare a spieval aj Matej Hariň alias Žofaj, ktorý bol následne stálym členom aj v Deratoxe. V roku 2007 prišlo k zmene bubeníka a Plochého nahradil Michal Kvašnica alias Maven.

Začiatky kapely boli skromné, skúšalo sa v humne u Plochého, no postupom času priestor na skúšobňu poskytol starosta Likavky. Skúšobňu využívala kapela spolu s bratskou kapelou Kristov Bachor z Dolného Kubína, odkiaľ pochádza aj neskorší bubeník Deratoxu Maven. Nápady na názov kapely boli rôzne a niektoré spočiatku v rámci vtipu, ale známou sa stala až pod prvým oficiálnym názvom Z hajzla rachot. Pod týmto názvom pôsobila dva až tri roky, kým sa premenovala na Deratox.

Počas svojho pôsobenia koncertovala najmä na ružomberskej scéne, ale naskytli sa aj iné príležitosti, napríklad v L. Mikuláši, kde sa prvý koncert odohrával v Kolotočove a to ešte pod názvom Bojari. Koncertom, na ktorý aj samotní členovia kapely veľmi radi spomínajú a radia ho za najlepší, bolo vystúpenie v Žiline na Squatte Palác Sofia spolu s kapelou S.P.O.T.S, ale v spomienkach ostávajú aj koncerty v Dolnom Kubíne, Martine alebo Oravskej Lesnej. Zachovali sa aj nejaké videá z koncertov v Edene a z Dolného Kubína.

Počas svojho pôsobenia nahrala kapela dve demá. Prvé pod názvom Do porazenia priatelia nahrali ešte ako Bojari a obsahovalo 10 skladieb. Druhé demo s názvom Gutter rock´n´roll (2009) obsahovalo 14 skladieb, ktoré vznikali postupne počas celého pôsobenia kapely v rokoch 2004 až 2009. V pláne bol aj ďalší demoalbum, dokonca sa pracovalo na jeho skladbách, ktoré mal obsahovať. Avšak z nich všetkých vyšla len jedna s názvom Kurvám patrí svet. Bohužiaľ skôr, ako stihol byť album vydaný, kapela sa v roku 2010 rozpadla.

Externý zdroj (+ mp3):

https://bandzone.cz/deratox

Zdieľať cez
Zdieľať cez