Iné názvy: Švepes alebo ryba
2001 – po 2016
alternatívny rock/rock n roll/funky
Ružomberok, neskôr aj Banská Bystrica

Medzi zakladajúcich členov patrili Lukáš „Hlavo“ Hlaváč (spev a gitara), Roman „Momo“ Lauko (bicie), Jano Legényi (basa) (všetci traja ex-Rýchla rota) a Jakub „Kubro“ Pišek (gitara). Žánrovo ťažko zaraditeľná kapela, ktorá hrala „zmes štýlov podobajúcich sa na všetko, oni sami (to) nazývajú ako crunchy funk´n´rol“. Pôvodný názov bol Švepes alebo ryba. V roku 2003 zahrali jeden zo svojich prvých koncertov v krčme Olympia.

Kapela sa postupne zlepšovala a pribúdali aj koncerty. Okolo roku 2003 z kapely odišiel basák, preto si Kubro zastal za basu. V tom čase na gitaru hrával aj Jozef „Rezon“ Rezník a zhruba pol roka zastupoval Kubra na base Martin Žiak. V roku 2007 už vyhrali súťaž Liptovský Zlatý štít, za čo získali príležitosť nahrať EP v košickom štúdiu v roku 2008. Od septembra 2008 v kapele pôsobil Martin „Buko“ Bukový na klávesoch.

Odvtedy odohrali množstvo koncertov a festivalov (napríklad Orange Summer Fest Duchonka, Domaša, Ružiná, Orava, či festival Dohoda v Banskej Bystrici).

Začiatkom roka 2009 nahrali ďalšie EP s názvom Zemiaky, tentoraz v štúdiu v Bratislave pod dohľadom speváka a hudobníka Medveďa (kapely Para, Sako). V tom istom čase vznikol krátky dokument s pesničkou ‚Sneh‘, ktorý bol zavesený na YouTube, avšak momentálne je toto video nedostupné. Rovnako pokračovali koncertami v rámci FM_Tour de bar 2009 (sedemnásť koncertov s kapelami Tučnolist a Atraktívne Kamašle medzi februárom a aprílom 2009) a na jeseň turné Ultimate Entertainment Tour 09 so švajčiarskou skupinou Downless.

V roku 2009 už hrala kapela v stabilnom zložení Hlavo, Momo, Kubro a Buko. V tomto zložení nahrali aj svoj debutový album ‚Švepes‘ (v banskobystrickom PJ Records) v apríli 2011, kde v jednej piesni hosťoval Braňo Jobus a v inej zase detský zbor pri ZŠ Fantázia. Recenziu na album si môžeš prečítať tu, alebo tu.

„Pred rokom (teda v 2010) sme sa zapojili do súťaže, ktorú organizovalo práve toto štúdio. Vtedy nás vybrali s pesničkou „Emil“ medzi 15 kapiel, ktoré vyšli na kompilácii Volume 1. … Čo sa týka producenta, Peťo Dobrík nám vo veľa veciach poradil a je to výborný muzikant s dobrými nápadmi. Proste tu nebolo čo riešiť 🙂 a boli sme radi, že sa toho ujal“ (Momo).

Krstilo sa v Bratislave v klube Martina Valihoru a krstnými otcami boli chalani z Pary. Predskokanskú úlohu zastala kapela Mariša. Na YouTube bolo zavesené aj video z krstu, dnes je však nedostupné.

Album bol zlomový, pretože v tom čase sa o kapelu začali zaujímať aj médiá a webové portály. 26. 6. 2011 vznikol rozhovor pre TV Ruža., 3. 7. 2011 zase pre Rádio Slovensko, neskôr sa ocitli na blogu LenkaSejk, alebo na webe hudba.sk. Recenzia vyšla aj na birdz.sk a v časopise Áno magazín (dnes už nedostupné).

V rovnakom roku hrali napríklad počas víkendu Liptovskej hudobnej scény v Liptovskom Mikuláši (august 2011) a tiež v košických Kasárňach v rámci podujatia Noc plná hudby. Naplánované mali ďalšie koncety, ako napríklad Papuča Fest pri Považskej Bystrici, Sliačske rockové leto, Donovaly Fest, RK Fest, a rôzne akcie po námestiach v rámci celého Slovenska. „Snažíme sa rozhodiť siete, kde sa dá.“

Kapela sa čoraz viac potýkala s nedostatkom času jednotlivcov, keďže sa odsťahovali na opačné časti Slovenska (Košice, Bratislava, Banská Bystrica). „Je super, keď sa všetci zlezú do Ružomberka, kde riešime svoje veci a po večeroch máme kľudík. Je to taký azyl po týždni v práci.“ Zároveň však vzdialenosť pôsobísk a časová vyťaženosť členov predpovedali skorý zánik kapely.

Zaujímavosťou je, že vo Švepese sa postupne vyvinuli hudobníci, ktorí začali pôsobiť v niektorých celoslovensky známejších formáciách. V roku 2011 sa objavili dvaja členovia (Lukáš a Roman) v kapele Kasteldox v Bratislave, v roku 2015 Lukáš nastúpil do Got Blue Balls, neskôr do kapiel Says a Trucki. Ako koncertný gitarista hráva aj s kapelou Walter Schitzelsson. Jakub hráva s Hallogenerator a Martin s Adamom Ďuricom. Bývalí člen Švepesu Jozef Rezník pôsobí v kapelách Walter Schitzelsson a Para. Avšak ešte v roku 2016 hrala kapela potešila svojich fanúšikov oznámením o obnovení skúšok v zoskupení Trucki (krst CD) & Švepes & Hallogenerator.

Externé odkazy:

https://myspace.com/svepes

Bandzone profil, facebook profil aj oficiálny web už nefungujú.

Videá:

Zdieľať cez
Zdieľať cez