2001 – 2006
punk
Ružomberok

Niekedy v roku 2001 sa Jaro „Granko/Šťanko“ Hanko (ex – Dopingová Kontrola) s Fikom (z BB) rozhodli založiť kapelu, ktorá by hrala len obyčajný punk. Zakrátko si Juraj „Debyl“ Bartko kúpil basu a pridal sa aj gitarista Robo „Kelso“ Budič (ex – Mesavýsek). Pracovný názov kapely bol Smelý Mikéš and the Zmrds. Už na prvej skúške sa však ukázalo, že smelý Mikéš (Fiko) beznádejne nevedel spievať a že Kelso by najradšej bubnoval. Šťanko sa teda postavil s gitarou za mikrofón. Asi o mesiac neskôr sa zapojil druhý gitarista Mário „Kusaj/Krekadog“ Gregor a kapela začala pôsobiť ako D Zmrds. Svoj hudobný štýl označovali (nič neznamenajúcim) pomenovaním jezuit punk.

Prvé tri pesničky, ktoré sa chalani naučili hrať boli HNF (Provokace), S.P.S (Ruská) a N.V.Ú (Sereme na stát). Bola to jedna z prvých skúšok, keď niekto dobehol s tým, že v pube Kolotočovo (Liptovský Mikuláš) je koncert a tak sa tam chalani vybrali. Od kapely Šibenica si požičali nástroje a tieto tri pesničky tam zahrali na svojom prvom koncerte.

Prvá nahrávka (Live in Černová, 2001) sa nahrávala asi po dvoch alebo troch mesiacoch v skúšobni v Černovej. V tej dobe mali veľmi málo svojich pesničiek a aj tie prevzaté boli nacvičené len tak-tak. Kvalita je veľmi biedna, ale v tej malej miestnosti bolo okrem kapely asi 20 priateľov a to je na nahrávke celkom príjemne počuť.

Druhá v poradí je nahrávka, ktorá už mala byť oficiálne demo (Tušenie súvislosti, 2002), ale tiež to nedopadlo najlepšie (Kusaj si odpálil počítač). A tak sa snažili tretí krát, kedy už doklepali aspoň nejaké tie pesničky na tú pásku. Škoda, že pred nahrávaním asi tri mesiace nehrali a nespievali, tak to tam dosť cítiť.

Tušenie súvislosti už bolo aspoň trochu na počúvanie a túto nahrávku chalani rozhádzali po svete. Začala sa distribuovať aj cez Hiraxa a kapela si zahrala pár koncertov. Okrem Ružomberka to boli najmä Vrútky, Žilina, Púchov, Liptovský Mikuláš, Dolný Kubín.

Chalani z Púchova zaradili Zmrdov na výberovku Underground UNITY (Collection Považie 2003), zahrali si na Undergroud feste v Martine, pokračovali koncertmi v B. Bystrici, B. Štiavnici, Žiari nad Hronom, Bánovciach n. Bebravou, Trenčíne, Bardejove. Hrali s kapelami ako Davová psychóza, Dimenzia X, Ilegality, Toy Pištoľs, Mladé Rozlety, Brigáda a mnoho ďalších.

Čoraz častejšie však mali problémy so skúšobňou a istého času skúšali dokonca v pivnici pod kultúrnym domom na Bielom Potoku, kde neboli podlahy, len udupaná hlina a bordel. Kusaj skončil školu a vydal sa do sveta, tak ešte chvíľu hrali v trojici. Na fesťáku v Martine dokonca hrali s požičaným bubeníkom, ktorý si dal podmienku, že príde, len ak Šťanko a Debyl nebudú úplne našrot… sľúbili, no nepodarilo sa.

Pribudli aj nové pesničky (Komu slúži polícia ?!, Ľudia, Práca, Teror), mnohé z nich však nikdy poriadne nedokončili a hrávali ich len tak, ako sa práve podarilo (Zem, Nechceme do únie, Len sedieť a čakať…). A mnohokrát sa to nedarilo vôbec. Polovicu koncertov odohrali tak našrot, že z toho návštevníci veľa nemali, napr. už spomínaný UG fest v Martine, Mladé Rozlety v D. Kubíne, ale aj v klube Bosorka v Banskej Bystrici.

S kapelou vyšli tri rozhovory, dva do punkových zinov Vlastná cesta č. 6 a Anómia č. 1/2005 a rozhovor pre internetovú stránku Punkgen v decembri 2005. Viaceré akcie boli natočené na kameru, napríklad koncert v nejakej pivničnej skúšobni v Žiline (8. 4. 2005), koncert, ktorý zrušili policajti na námestí v Žiline, tak sa presunul do skúšobne Delikventu (cca 2005), jeden z posledných koncertov v nejakom pube v Žiline, kde hrali spolu s kapelou Jediná Možnosť (2006).

Počas svojho fungovania kapela odohrala cca 35 koncertov, posledné v roku 2006. V podstate sa nikdy nerozpadla. V roku 2009 si napríklad Šťanko a Kelso (spolu s neznámym chlapíkom za basou) nečakane zahrali v Ružomberku pri otváraní Alternatívnej knižnice HNO. Jediným dôvodom, prečo kapela prestala hrávať je to, že každý člen odišiel z Ružomberka (Čechy, Rakúsko, Írsko a Nový Zéland).

V roku 2019 chalani zorganizovali veľkolepý koncert s názvom Večne mladí tour (s jediným koncertom). Po 13 rokoch sa opäť postavili na ružomberské pódium (Solid club, 2. 3. 2019), pozvali ďalšie kapely a spolu s vyše 230 ľuďmi (od Trenčína až po Rimavskú Sobotu), ktorí vtedy prišli, zažili jeden zo svojich najlepších koncertov.

Diskografia:

  • 2001 – Live in Černová (demo)
  • 2002 – Tušenie súvislosti (demo)
  • 2003 – Skladby „Ruská“ a „Revolúcia“ na výberovke „Underground unity – collection Považie 2003“

Externý odkaz:

https://www.facebook.com/dzmrds

Videá:

Zdieľať cez
Zdieľať cez