1988 – súčasnosť
death metal/brutal death metal
Púchov, Trenčín (v minulosti), Žilina, Ružomberok (dnes)

Kapela začala fungovať v trojici v auguste 1988 v Púchove a Trenčíne (?). Hrali tu Roman „Sharon“ Lukáč (gitara), Ľuboš Gazdík (basa) a Roman Gazdík (bicie, spev). Do roku 1991 nahrali niekoľko nahrávok zo skúšobne, ale tieto veci nešírili z dôvodu „nespokojnosti s výsledkom“.

Stále sa zdokonaľovali a zlom nastal s príchodom Reného Blahušiaka (gitara). Vo februári 1992 vychádza prvé demo „Zánik kresťanstva“ naspievané v slovenskom jazyku zložené z 9 rýchlych death metalových skladieb. Smer tohto dema je úplne protikresťanský. Práve protikresťanské témy sú najsilnejšie stránky, ktoré sa v textoch Dementoru vyskytujú dodnes.

V roku 1993 sa podarilo nahrať druhé demo s názvom „Chorobná nákaza“ pozostávajúce z ďalších šiestich skladieb. V rovnakom roku sa dve z týchto skladieb objavili na kompilácii českých a slovenských metalových kapiel „NECROMETAL I“. Dementor v tom období odohral veľa koncertov a okrem domácich kapiel aj s francúzskymi Crusher a Massacra. Kapela sa však často stretávala s častými personálnymi zmenami a jediný stálym členom ostal René.

Aj keď sa členovia často menia, Dementor nahral debutový album „The Church Dies“, tentoraz už v anglickom jazyku, realizovaný na MC kazete v roku 1994. Tento album vydal vtedy mladý ružomberský label IMMORTAL SOULS PRODUCTIONS Juraja Hariňa. Pod rovnakým vydavateľstvom vydali aj prvé CD „Kill the Thought on Christ“ v roku 1997. Kapela na ňom ponúka „8 spôsobov, ako zabiť Ježiša Krista“ plus jednu zaujímavú cover verziu skladby „Prometheus“ od Tublatanky.

Dementor šíri svoju hudbu prostredníctvom koncertných aktivít na Slovensku, v Čechách aj v zahraničí. Kapela vystupuje na pódiách na Ukrajine, v Nemecku, Lotyšsku a Rusku. V tom čase vzniká aj nová zostava René Blahušiak (gitara + spev), Roman Calpaš (gitara), Miloš „Holloshman“ Horňák (bicie) a Miro „Kerut“ Kucej (basgitara). V Pro Art Studio nahrali dlho očakávaný materiál s názvom „The Art of Blasphemy“. Výsledkom je veľmi rýchly a brutálny death metal, pričom ide o „najrýchlejší album v kariére kapely“.

Napriek dobrým podmienkam, ktoré IMMORTAL SOULS PRODUCTIONS pre kapelu vytvoril, sa Dementor rozhodol osloviť niektoré známejšie európske vydavateľstvá. Po niekoľkých rokovaniach prijali ponuku španielskeho vydavateľstva QABALAH PRODUCTIONS (sublabel REPULSE RECORDS) a podpísali s nimi zmluvu na úpravu ich druhého CD „The Art of Blasphemy“. Dementor sa tak dostáva do svetového povedomia a robí dobré meno slovenskému metalovému podhubiu. Krátko na to kapela dostala ďalšiu ponuku zmluvy na dva albumy od francúzskeho vydavateľstva OSMOSE PRODUCTIONS, preto vzniká urgentná potreba tvorby nového materiálu.

Počas tohto tvorivého obdobia stihne kapela absolvovať mini rusko-bieloruské turné na prelome apríla a mája 2000. Kapela sa tam stretáva s veľkým ohlasom a v Minsku sa im podaril najlepší koncert, aký dovtedy (a možno vôbec) odohrali. Hrali pred 600 fanúšikmi v klube Reactor. 8. júna 2000 zašli do Pro Art Studia, kde nahrali tretie CD s názvom „Enslave the Weak“. „Na albume nájdete 9 nových brutal death metalových skladieb plných rúhavých a temných melódií“. Album vychádza na OSMOSE 15. januára 2001.

Po ďalších personálnych zmenách ostáva kapela v trojčlennom zložení: René (gitara, spev), Rasťo Schmögner (gitara, ex-Acoasma) a Rasťo Petrovič (bicie). Zameriavajú sa na písanie nových piesní, ktoré v októbri 2003 nahrali v štúdiu Stage One v Nemecku pod dohľadom Andyho Classena (Krisiun, Dew Scented atď). Výsledkom je „úplne brilantná exhibícia brutálneho, ultrarýchleho a rúhavého death metalu“. Ďalších 9 songov vyšlo na OSMOSE PRODUCTIONS pod názvom “God defamer” v máji 2004.

Časom z kapely odišiel René Blahušiak, ktorý od r. 2009 pôsobil v kapele God Defamer (s rovnakým názvom ako posledný album Dementoru). S gitarou a sprievodným spevom prišiel vypomôcť „Paul King“ Ondrušek.

V roku 2008 vychádza ďalší album s názvom „Faithless“ pod vydavateľstvom Pathologically Explicit Recordings. V roku 2011 na ďalšom albume „Damned“ (MetalGate) s Dementorom už na basgitaru hral aj „Joshua“. Od roku 2016 prevzal basu Ondrej „Rohan“ Hanko.

Ďalšími členmi kapely v minulosti boli aj Jaro Kyselica (spev, 1993), Roman Thorn (bicie, 1994), Jožo „Pike“ Piroš (bicie, 1997). Na basu hral istého času napríklad Marcel Chleban, alebo Marián Sopko.

Najnovšou nahrávkou je trojpesničkové EP s názvom „Blasphemy Madness“ (2019) a postupne vychádzajú remastrované aj niektoré albumy z 90. rokov.

Počas svojej činnosti Dementor so svojím „rúhačským útokom“ navštívil napr. Českú republiku, Maďarsko, Ukrajinu, Rusko, Lotyšsko, Bielorusko, Srbsko, Moldavsko, Nemecko, Francúzsko, Holandsko, Belgicko či Španielsko.

Diskografia:

 • 1992 – Zánik kresťanstva (demo)
 • 1993 – Chorobná nákaza (demo)
 • 1993 – Skladby „Duševné šialenstvo“ a „Oltáre smrti“ na kompilácii Necrometal I.
 • 1994 – The Church Dies (album)
 • 1997 – Kill The Thought On Christ (album)
 • 1999 – The Art Of Blasphemy (album)
 • 2001 – Enslave The Weak (album)
 • 2003 – Album „The Art of Blasphemy“ ako split so švédskou kapelou Hetsheads.
 • 2004 – God Defamer (album)
 • 2008 – Faithless (album)
 • 2011 – Damned (album)
 • 2019 – Blasphemy Madness (EP)

Videá:

Spracované podľa:

Oficiálne stránky:

https://www.facebook.com/dementorDM

https://bandzone.cz/dementor

http://www.myspace.com/dementorsk

Texty, diskografia, história:

https://www.spirit-of-metal.com/en/band/Dementor_(SVK)

https://www.metal-archives.com/bands/Dementor/2184

Zdieľať cez
Zdieľať cez