2010 – 2013
punk rock
Ružomberok

Kapela začala hrávať v roku 2010 v zložení Peter Filipeks (spev), Kurac (rytmická gitara), Juraj Ondrášek (bassgitara) a Michal Zelenc (bicie). Pôvodný názov kapely bol Pochybná existencia. „Neboli sme ktovieaký muzikanti, no mali sme veľa nápadov a chceli sme hrať“ (Peťo). Najskôr hrali prevzaté pesničky od iných kapiel, ale keď sa ku kapele pridal Marián Paulík (sólo gitara), začalo to naberať „lepší rozmer“. Bol z chalanov najlepší muzikant a tak ostatným veľa vecí ukázal a naučil ich. Skúšobňu mali vtedy spoločnú s kapelou Deratox z Likavky a Kristov Bachor z Dolného Kubína.

Prvý koncert mala Reálna Fikcia v roku 2010 v Novom Korze, kde hral ešte spomínaný Deratox a Chilli Práshock z Banskej Bystrice. Na koncert prišlo veľa ľudí aj z okolitých miest a atmosféra bola „skvelá“, niektorí z nich však porozbíjali záchody a vybavenie, čo na dlhú dobu znemožnilo organizáciu punkových koncertov v tomto klube. V roku 2011 z kapely odišiel gitarista Kurac a tak boli nútení zaňho zháňať náhradu, čo sa podarilo celkom rýchlo na jednom koncerte v Liptovskom Mikuláši. „Všimol som si jedného chalana, ako imituje hru na gitare a tak som sa ho jednoducho opýtal, nazdar ty vieš hrať na gitare a on odpovedal áno a nechcel by si s nami hrať? Povedal jasne, tak som mu odvetil, že skúška je tam a tam a o tolkej a tolkej“ (Peťo). Odvtedy s kapelou hral Matej Ilečko (rytmická gitara).

Neskôr prišli o skúšobňu v Likavke, pretože priestory obec prenajala na prevádzku krčmy. Nájsť novú skúšobňu nebolo jednoduché a chalani obchádzali celé mesto. Nakoniec sa podarilo zohnať priestor v Rybárpoli v škôlke. Gitarista Maroš bol lekár a na oplátku spravil prezentáciu pre deti.

Napriek svojej krátkej existencii bola Reálna fikcia kapela, ktorá sa snažila svojimi textami a hudbou poukázať na spoločenské problémy. „Nešlo len o to kritizovať spoločnosť, to je jednoduché, ale skôr o to, aby sa ľudia dokázali zaujímať nielen o seba a nebolo im ľahostajné, čo sa deje v ich okolí, krajine a vo svete.“ Raz ich kamarát pozval do rádia v Banskej Bystrici do relácie o alternatívnej hudbe.

Okrem Ružomberka Reálna Fikcia koncertovala napríklad aj v Martine, Vrútkach, či Prešove. Nemala dlhú životnosť a bohužiaľ nestihli nahrať štúdiovú nahrávku. Ostala po nich však live nahrávka z koncertu z Banskej Bystrice, ako aj viaceré videá z koncertov v Korze a Dolnom Kubíne (23.3.2012).

V roku 2013 prišli o skúšobňu z dôvodu, že niektorí členovia kapely nerozumeli určitým pravidlám, ktoré si nastavila škôlka. Kapela sa krátko na to rozpadla.

Videá:

Externý odkaz:

https://bandzone.cz/realnafikcia

Zdieľať cez
Zdieľať cez