2002 – 2004
Primus revival/alternative metal/experimental rock
Ružomberok

Kapela vznikla ako cover band známejšej americkej rockovej bandy Primus. Pri vymýšľaní názvu sa chalani nechceli vybrať príliš ďaleko. „Museli sme nájsť nejaké číslo okolo. Slovo secundus – druhý – nám moc nesedelo, jednak je nositeľom významu béčko (čo v porovnaní s originálom samozrejme sme) a okrem toho zaváňa používaním nepekných slov.“ A tak ich napadlo druhá možnosť. Byť „nutlý“. Čo opäť vtipne dokázali slovami Sama Chalúpku (ktoré pravdepodobne nikdy nepovedal): Voľ nebyť, ako byť druhým!

Kapela hrala v zložení Martin Fábry (spev, saxofón, kazoo), Dušan Polák (gitara), Patrik Prílepok (bicie) a Radovan Louda (basgitara).

Jeden z prvých koncertov (ak nie úplne prvý) sa konal v Biliarde (vedľa Kocky) 21. júna 2002 spolu s HC a metalovými kapelami. Výťažok zo vstupného išiel pre psí útulok. Už o dva mesiace si tu mali zahrať spolu s Chiki liki tu-a, ktorí však nakoniec neprišli kvôli povodniam (vstupné bolo znížené zo 70 na 20 Sk). Z tejto akcie vznikla aj videonahrávka. 13. septembra toho istého roku vystúpili aj v rámci kultúrneho leta v Detskom sade v Ružomberku (oproti pošte), na akcii organizovanej za podpory Mesta Ružomberok. V októbri 2002 hrali ešte v Lanškroune (CZ) a na akcii s Ploštín Punk-om, ktorá sa odohrala v závodnej sále SCP len pár krokov od ich skúšobne.

Skúšobňa bola v nízkej drevenej stavbe s azbestovými prvkami, ktorá vtedy pritiahla viacerých hudobníkov, okrem iného spríbuznenej kapely D.N.O. a ďalších. Chalani tu zriadili aj vlastné nahrávacie štúdio, ktoré využili aj D Zmrds a Jednota.

V roku 2003 pokračovali koncertmi v Brezne, Dolnom Kubíne (2x), Kežmarku (2x), Liptovskom Mikuláši (Kolotočovo), Krupine, Prešove, Košiciach či Bratislave. Zahrali taktiež na festivale Rock Park II. v Liptovskej Osade.

Za zmienku stojí aj benefičné vystupovanie (okrem spomínaného benefitu pre psí útulok) napríklad aj na podporu utečencov (Biliard club Ružomberok, 28. 11. 2003), alebo 24. 05. 2003 v Závodnej sále SCP po dobrovoľníckej akcii „ČISTENIE REVÚCEJ & likvidácia inváznych druhov rastlín“ a prednáške s ekologickou tematikou. Na obidvoch hrali spolu s kapelou D.N.O.

„V sobotu sa uskutočnila akcoška zameraná na likvidáciu divokých skládok a inváznej rastliny Pohánkovca (Krídlatky) japonského. Zúčastnilo sa okolo 30 väčšinou mladých ľudí. Podarilo sa vyčistiť úsek od Kosova po Biely Potok. Prácu sťažovala zvýšená hladina toku. Množstvo vyzbieraného odpadu na cca 2 km toku prekvapilo samotných účastníkov. Vyčistenie rozširujúcej sa čiernej skládky na ľavom brehu Revúcej pri Vápenke je nad sily dobrovoľníkov, tu je potrebný zásah mesta. Pohánkovec sa zlikvidoval pri cestnom moste pri Kosove a z časti aj pri štátnej ceste pri sódovkárni. Kvôli jeho veľkému rozšíreniu sa nepodarilo úplne zlikvidovať všetky lokality výskytu. Toto sa bude riešiť v blízkej dobe akciami menšieho rozsahu. Neskôr sa vykoná chemický postrek. V priebehu augusta sa bude konať podobná akcia so zámerom úplnej likvidácie Pohánkovca. Vo večerných hodinách sa konal koncert skupín D. N. O. a Nullus. Ďakujeme touto cestou všetkým zberačom a sekačom, Povodiu Váhu š. p., závod RK, ktoré zabezpečilo odvoz odpadu a sľúbilo zaplatiť, ale nezaplatilo sud piva pre účastníkov, Technickým službám, a. s., ktoré bezplatne uložili odpad na skládke, Slovryb-u, s. r. o., Biely Potok, ktorý dodal vrecia na odpad, Obchodnej akadémii za poskytnutie meotaru na prednášku, skautom, …. Akcie podobného typu by sme chceli organizovať aj v budúcnosti a veríme, že sa ich zúčastní aj širšia verejnosť.“ (Nullus)

V roku 2004 si chalani zahrali ešte v Brezne (Bombura), kde vznikla aj zatiaľ nezverejnená audionahrávka. Krátko na to sa kapela rozpadla.

V súkromných zbierkach členov kapely sa nachádzajú videozáznamy z koncertov v Ružomberku (Biliard club, 16. 8. 2002) a Brezne (Bombura 11. 1. 2003 a 6. 3. 2004) a možno aj ďalšie.

Zdieľať cez
Zdieľať cez